Zděný sprchový kout – jak na to?

Poradíme Vám jak správně vybudovat v koupelně zděný sprchový kout. Jaké věci si musíte ujasnit, co nezapomenout koupit a jak určit, jestli je vybudování zděného sprchového koutu vhodné právě do Vaší koupelny.

Ať už bouráte zastaralé umakartové jádro, nebo budujete koupelnu zcela novou, pravděpodobně Vás oslovil trend dnešní doby, moderní zděný sprchový kout.

Než se pustíte do budování zděného sprchového koutu přinášíme Vám několik dobrých tipů:

  • zvolte hodný tvar sprchového koutu s ohledem na možnosti Vaší koupelny
  • zvažte plusy a mínusy sprchového koutu s vaničkou nebo bez vaničky
  • nezapomeňte na odlišnosti odvodu vody pro sprchový kout s vaničkou a bez vaničky
  • zvolte optimální způsob uzavírání zděného sprchového koutu 

Vybudovat si v koupelně zděný sprchový kout můžete jak za pomoci profesionálů, tak svépomocí. O tom, jak bude Váš nový kout vypadat, ale určitě rozhodnete Vy. Zděný sprchový kout může být čtvercový, půlkulatý nebo zcela asymetrický. Pokud jste se rozhodli postavit si zděný sprchový kout sami, můžete použít například moderní a na práci jednoduché tvárnice Ytong, které existují i v obloukové verzi. To vám umožní vybudovat krásný půlkulatý zděný sprchový kout a získat tak originální designový prostor. Využít, můžete ale samozřejmě i klasické cihly nebo jiný stavební materiál. Základem bude tedy projekce tvaru, výšky, šířky a umístění zděného sprchového koutu. Řiďte se prostorovými možnostmi Vaší koupelny a nezapomeňte ve svých náčrtech započítat tloušťku zdiva. Pokud už nyní víte, že použijete vaničku, seznamte se předem s nabídkou vaniček ke sprchovým koutům. Volbu vhodné skladby stěn a použití hydroizolace doporučujeme ponechat odborníkům. 

 

Rozhodnutí číslo dvě spočívá ve výběru zděného sprchového koutu s vaničkou nebo bez vaničky.  Rozhodujete se tím také o tom, zda bude potřeba obklad i na podlahu nebo ne. Pokud zvolíte zděnou podlahu ke sprchovému koutu, je důležitá důkladná hydroizolace a přesná práce s spádem podlahy, aby voda odtékala. Pokud zvolíte sprchový kout bez vaničky, doporučujeme zvolit protiskluzovou podlahu a velice vhodné je i podlahové topení. Podle volby s vaničkou či bez vaničky, budete také řešit pro každý případ jiný odtok vody. Sifon pro vaničku nebo odtokový žlab s roštem pro zděnou podlahu sprchového koutu. Při výběru odtokového žlabu volte takový, který bude mít odnímatelný krycí rošt a pro snadné čištění žlabu. 

Další volbou, která Vás čeká je řešení dveří do sprchového koutu. Pokud jste si již vybrali vaničku ke sprchovému koutu, je rozměr již pevně určen. Způsob otevírání opět podřiďte prostorovým možnostem Vaší koupelny. Dbejte na to, aby jste potenciál dveří mohli využít naplno. Nic Vás neotráví tak, jako když denně při každém sprchování budete dveřmi ke sprchovému koutu otloukat skříňku pod umyvadlem, obklad na vedlejší stěně nebo svoje lokty vlivem malého prostoru na přístupu do sprchového koutu.  Dveře do sprchového koutu se nazývají také sprchové zástěny. Můžete zvolit sprchové zástěny čtvrtkruhové (oblé) nebo sprchové zástěny obdélníkové.  Pokud máte sprchový kout naplánovaný jen do vyzděného rohu koupelny, nezapomeňte na boční sprchovou stěnu. Pokud máte vybraný tvar a rozměr, volíte mechanismus otevírání. Sprchové dveře mohou být shrnovací, posuvné, otevírací jedno nebo dvoukřídlé anebo zalamovací. Do malých koupelen doporučujeme shrnovací nebo zalamovací dveře. Naopak do většího prostoru směle vyberte dveře otevírací.  

 

Přejeme Vám, aby byl Váš nový zděný sprchový kout krásnou dominantou Vaší koupelny. Pokud budete při výběru vhodných komponent potřebovat poradit, směle se na nás obraťte telefonicky nebo emailem. Kontakty naleznete v patičce stránky.