Vybíráte sprchovou hlavici?

Baterie do sprchového koutu jsme Vám již představili v předchozím článku z naší sekce Rady a tipy. Dnes si vysvětlíme, jaké existují sprchové hlavice a kterými z nich přivedete Váš sprchový kout k dokonalosti. Požitek ze sprchování totiž závisí nejvíce na tom, jakou používáme sprchovou hlavici.

Základní rozdělení sprchových hlavic:

  • Ruční sprcha – Jde stále nejrozšířenější a také nejlevnější řešení. Sprchovou hlavici, která je k baterii připojena sprchovou hadicí,  při sprchování držíme v ruce. Ovšem můžeme ji doplnit držákem a udělat z ní tak zároveň pohodlnou sprchu hlavovou.
  • Pevná sprcha někdy též hlavová sprcha – Je pevně fixována ke stěně nebo stropu.. Sprchová hlavice bývá větších rozměrů a při sprchování dodá intenzivnější relaxaci. Voda padá ze sprchy dolů a vytváří dojem „deště“. Tuto sprchu však nemůžete vzít do ruky, proud vody je tedy konstantní shora – dolů. U pevných sprchových hlavic pravidla není možné přepínání jednotlivých druhů proudů vody. Pevné sprchové hlavice bývají o poznání větší  než hlavice ruční, a díky tomu Vám zajistí větší požitek ze sprchování. Proud vody z hlavové sprchy bývá podstatně příjemnější.  
  • Sprchový sloup - Sprcha je fixována ke zdi pomocí sloupu a dále se chová podobně jako sprcha hlavová. Sprchový sloup bývá často doplněn ruční sprchou.
  • Sprchový panel –Panel se taktéž fixuje na stěnu a jeho základním vývodem vody je hlavová sprcha. Často bývá vybaven také vícepolohovými masážními tryskami. Sprchový panel bývá také kombinován s ruční sprchovou hlavicí.

Ať už mluvíme o hlavici ruční či pevné nebo o sprchovém sloupu či panelu, naše nabídka je velice pestrá. Můžete vybírat z různých materiálů, rozměrů, tvarů, designových provedení a dokonce i barev. Můžete tak zvolit sprchovou hlavici přesně podle Vašich požadavků na komfort sprchování a také ji perfektně doladit k  designu koupelny.

Doplňkové funkce sprchových hlavic

Bude užitečné upozornit také na některé doplňkové funkce sprchových hlavic. Napříč základními typy může být Vaše sprchová hlavice vybavena:

  • Přepínáním způsobu proudění vody z hlavice pomocí páčky či tlačítka.

- Můžete přepínat mezi jednotlivými módy proudění vody: Masáž, déšť, perličkový déšť, vodopád, mlha, úspora vody nebo funkce stop (dočasné zastavení vody).

  • Barevný efekt pomocí LED osvětlení.

- Barva proudu ze sprchy se zpravidla mění podle teploty vody (teplá-červená, studená-modrá). Tato funkce bude mít jistě velký úspěch u malých dětí, ale může také zabránit nepříjemnému šoku z příliš teplé nebo studené vody. No a buďme upřímní – určitě ozvláštní každé sprchování ve dvou.

  • Samočistící funkce.

- U dražších sprchových hlavic je díky speciální konstrukci trysek vodní kámen prorážen tryskami ven. To výrazně zpomaluje ucpávání trysek.

A nyní na chvíli zapomeňme na pohodlí a pojďme si představit tu praktickou stránku sprchových hlavic ...

Odborníci se shodují, že při běžném sprchování spotřebujete přibližně 40 – 60 litrů vody. To však pouze v případě, že máte klasickou ruční sprchu, bez bočních trysek či jiných speciálních vymožeností, které mohou spotřebu vody na jedno sprchování zvýšit až o dvojnásobek.

Možná by Vás ani nenapadlo, že i výběrem sprchové hlavice můžete ovlivnit spotřebu vody. Masážním sprchovým panelem tedy sice docílíte většího požitku z relaxace, musíte ale počítat i s nárůstem spotřeby vody.

Při výběru sprchové hlavice se zkrátka rozhodněte podle Vašich očekávání. Můžete být spokojeni s jednoduchou ruční sprchovou hlavicí, s níž je snadná manipulace, někdo si rád připlatí a užije se relaxaci pomocí sprchového panelu s masážními tryskami. Vše je jen o tom, co daný zákazník žádá a samozřejmě také o finančních možnostech.