Typy vanových vodovodních baterií

Nejprve je třeba si ujasnit jaký typ vany pořizujete. V nabídce obchodů jsou i vany, ke kterým je potřeba vestavěná baterie. Dalším velmi důležitým kritériem je rozteč armatury, na kterou se vodovodní baterie připojuje. Pro představu existují dvě základní rozteče : 100 mm a 150 mm. Musíme brát také v úvahu celkový design koupelny. Baterie by měla ladit k ostatním komponentům, takže doporučujeme např. volit k umyvadlu, vaně i sprchovému koutu baterie stejného výrobce a stejné řady.

 

Základní provedení vodovodních baterií :

  • Páková baterie – Nejpoužívanější typ baterie, který umožňuje rychle a jednoduše nastavit teplotu vody. Díky této rychlosti ušetříte také na spotřebě vody.
  • Kohoutková baterie – Je dnes již vhodná spíše do retro koupelen, kvůli svému zajímavému designu.
  • Termostatická baterie – Hodí se do instalací, kde je voda ohřívána kotlem na vysokou teplotu, nebo do automatických provozů. Umožňuje jednoduché nastavení vody přímo na požadovanou teplotu vody. Výraznou vlastností je velká úspora vody. Pro vany se termostatické baterie příliš nepoužívají

 

Vanové vodovodní baterie podle umístění:

  • Nástěnná vanová vodovodní baterie – jedná se o léty prověřený typ baterie, který se umisťuje na stěnu nad vanu. Výhodou této baterie je možnost libovolné kombinace vana – baterie nebo její snadné doladění do již hotové koupelny.
  • Podomítková vanová vodovodní baterie – jak napovídá již název samotný, baterie se umisťuje také na zeď, ale její armaturová část zůstává zazděná. Jedná se o designově propracovanější řešení, které si však žádá zpravidla stavební úpravu při zazdění baterie.
  • Baterie na okraj vany = stojánková baterie – designově nejatraktivnější typ baterie, který je oddělitelnou součástí vany. Tyto baterie se vyrábějí v různých provedeních, kdy jsou ovládací prvky samostatně umístěny, nebo různě kombinovány po okraji vany. Výhodou baterie na okraj vany je jejím maximální designová sladěnost s vanou přímo z dílny designéra. Zpravidla jsou baterie vyladěny také uživatelsky a umožňují pohodlné ovládaní, zatímco si hovíte v horké vodě a užíváte si relaxační koupel. Nevýhodou je nutnost koupit ke konkrétní vaně konkrétní baterii. S tím souvisí také bohužel komplikované pořízení baterie do již hotové, např. starší koupelny.

 

Všechny výše zmíněné typy baterií výrobci nabízejí v různých tvarech : hranaté, zaoblené … Tento výběr záleží na Vašem vkusu a jako hlavní doporučení uvádíme řídit se tvarem vany. Podle Vašich preferencí nezapomeňte doladit také správnou sprchovou hlavici. Ta totiž nebývá vždy součástí vanové baterie. Zejména u nástěnných a podomítkových baterií ji musíte dokoupit samostatně.