Nový sprchový kout - jak na to

Poradíme Vám jak správně a efektivně vybudovat v koupelně zděný sprchový kout. Jaké věci si musíte ujasnit pro vybudování zděného sprchového koutu a zda je vhodný právě do Vaší koupelny.

Zastaralé umakartové jádro je již minulosotí a dnešní moderní trendy dávají jednoznačně přednost zděnému sprchovému koutu.

Ovšem než se pustíte do budování zděného sprchového koutu musíte si ujasnit několik základních faktů :

  • Správné rozvody vody pro sprchový kout
  • Sprchový kout s vaničkou nebo bez vaničky
  • Tvar sprchového koutu (čtverec, obdélník, čtvrtkruh, kruh…)
  • Místo kde bude sprchový kout umístěn

 

Vybudovat si v koupelně zděný sprchový kout můžete jak za pomoci profesionálů, tak při troše šikovnosti i sami. Pokud jste se rozhodli postavit si zděného sprchového koutu sami, můžete použít například moderní a na práci jednoduché tvárnice Ytong, které existují dokonce i v obloukové verzi, což vám umožní vybudovatdesignový prostor. Využít, můžete ale samozřejmě i klasické cihly nebo jiný stavební materiál.

Volby sprchového koutu s vaničkou nebo bez vaničky se rozhoduje zda je potřeba obklad i na podlahu nebo ne. Odvíjí se od toho i volba a umístění odtookového žlabu. Dlažba k odtokovému žlabu musí mít mírný spád, aby voda plynule odtékala. Krycí rošt odtokového žlabu by měl být odnímatelný pro snadné čištění a drobné opravy.

Jaký bude mít sprchový kout tvar se může odvíjet hlavně od možností Vaší koupelny a také od Vaší fantazie. Možnosti jsou velmi rozšířené.

Důležité je zajistit dostatečnou hydroizolaci a povrch stěn koutu opatřit obklady, které odolají neustálému styku s vodou!

Další volbou jsou sprchové dveře. Volba se může odvíjet hlavně od prostorových možností Vaší koupelny. Sprchové dveře se vyrábějí: shrnovací, posuvné, otevírací, nebo zalamovací. Tip: Shrnovací dveře nabízejí při shrnutí ke straně dostatečně velký vstupní prostor a hodí se tak i pro malé koupelny. Otevírací dveře se naopak hodí spíše do větší koupelny.

Sprchové dveře mají velký výběr designů a průhlednosti. Volba už je na Vašem vkusu. Berte při výběru ale v úvahu, zda budete mít sprchový kout s vaničkou nebo bez - odvíjí se od toho výška a možnosti otvírání dveří.

Pokud zvolíte sprchový kout bez vaničky, doporučujeme zvolit protiskluzovou podlahu a velice vhodné je i podlahové topení.

 

Zděný sprchový kout může být dominantou vaší koupelny. Sprchování má výhodu nízké spotřeby vody, šetří nám místo a je rovněž mnohem více hygienické oproti koupání ve vaně. Instalaci nového boxu na sprchování je vhodné spojit také s položením nových obkladů a dlažby. Obklady je potřeba nalepit ještě před samotnou stavbou sprchového koutu.